Devlet Destekli Köye Dönüş Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet Destekli Köye Dönüş Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
4 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 92 kez okundu.

Devletin, köyden şehirlere göç etmiş olan vatandaşları yeniden yaşadıkları yerlerde tutmak amacıyla geliştirdiği bir proje olan köye dönüş projesi, birden fazla amaç için başlatılmıştır. 2016 yılından itibaren 2017, 2018, 2019 ve hatta 2023’e kadar proje kapsamında çiftçilere yardımlar yapılacağı belirlenmiştir.

Bu proje kapsamında, yaşadıkları köyden ayrılıp ya da ayrılmak zorunda kalıp şehirlere göç etmiş insanların bilhassa gençlerin şehirlerde kendilerine tabir-i caiz ise bir dikiş tutturamamış olmaları üzerine borç içinde oldukları, geçim sıkıntısı çektikleri göz önüne alınarak onlara yardım yapılmaktadır. Köylerine dönülmesi istenen gençlere tek seferliğine bir miktar para devlet desteği ile sağlanmaktadır. Devletin köye dönüş kredisini kesinlikle desteklediğini ve tarım faaliyetlerini, üretimi arttırmak adına insanları köylerine dönmeye teşvik ettiğini söyleyebiliriz.

Projenin amaçlarından bir tanesi ise, hızla artan ve artışının da beraberinde düzensiz şehirleşmeyi getirdiği nüfusu düzene koymaktır. Köyden şehirlere gelen insanları köylerine dönmeye teşvik eden ve böylece üretimi canlı tutmayı hedefleyen projenin geliştiricileri, aynı zamanda köy ve şehir arası nüfuslanmayı de dengelemek istemektedir.

Ekonomik amaçlarının en büyüğü, herhangi bir sermayeye sahip olmadan yalnızca iş bulmak umudu ile şehirlere göç etmiş gençlerin bu borç ve ekonomik sıkıntılarla durumdan kurtulması ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak, geçimlerini kolay sağlayabilecekleri bir işte çalışmalarıdır. Genç çiftçiler için ayrıca Genç Çiftçi Projeleri geliştirilmiş olup 2016 yılında faaliyete geçirilmiştir. Örnek vermek gerekirse 2016 yılında köyden şehre göç etmiş gençlere köylerine dönmeleri için 30’ar bin Türk lirası yani köye dönüş hibeleri devlet tarafından verilmiştir.

Proje için köyüne dönecek insanlara verilen hibe yalnızca çiftçilere değil tarımsal üretim desteklendiği kadar hayvancılık da devlet tarafından desteklenmektedir. Şehirde yaşadığı halde köyüne dönmek isteyip köyünde küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, damızlık hayvan yetiştiriciliği, süt ya da yumurta üretimi, et tavuğu ya da salma tavuk yetiştiriciliği, köyünde arıcılık yapmak, et üretimi, ipek böceği yetiştiriciliği ya da köyünde kurbanlık hayvanların bakımını yapmak isteyen insanları devlet teşvik etmektedir. Devlet tarafından hayvancılık ve tarımsal faaliyetleri arttırmak adına geliştirilen destekler devletimizin bankası olan Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Ziraat Bankası köyüne dönecek insanlara yapmak istediği işlere göre kredi vermektedir.

köye dönüş

köye dönüş

Köye Dönüş 2017 Projesi

Milli Tarım Bakanlığı yaptığı çalışmalara göre 2017 yılında köye kesin dönüş yapacak çiftçilere daha doğrusu 30 yaşına kadar olan gençlere 30 bin Türk lirası köye dönüş hibesi vereceğini söyledi. Henüz çalışmaları devam eden projede, hibenin yalnızca tarım değil aynı zamanda hayvancılık alanında da verileceği belirtildi.

Bu yıl yapılan değişiklik yaş sınırlaması konusundadır. 2016 yılında 27 yaşına kadar gençlere hibe verilirken bu yıl 24 ile 30 yaş arası genç üreticilere hibe verileceği söylendi.

Proje başvuruları her zaman bireysel olarak yapılmalıdır. Şehirde yaşayan herkesin rahat rahat bu projeden yararlanamayacağını, proje koşullarına uygun olmaları gerektiklerini bilmeleri gerekir.

Proje kapsamında ülkemizin kalkınacağı ve işsizlik oranın özellikle genç nüfusta çok miktarda azalacağı ümit edilmektedir.

Köye Dönüş Kredisi

Bu krediden yararlanmak için gençlerin köye kesin dönüş yaptıklarını devlete belirtmeleri hibenin verilmesi için bir koşuldur. Kesin dönüş yaptığı belirlenen gençlere milli ekonomimizin kalkınması ve gelişmesi için 30 bin lira kredi verilmektedir.

Köye dönüş kredisi almak için banka sicillerinize bakılır ve temiz olması istenir. Kredinizi alabilmek için mutlaka bir projeye sahip olmalısınız. Projenizi oluşturmamışsanız, devlet dâhil hiçbir banka size köye dönüş kredisi vermeyecektir

Devlet destekli kredi ödemeleri Ziraat Bankası’ndan yapılacaktır. Kredi başvuruları için geçerli koşullar arasında, hibe sözleşmesi imzalamak vardır. İmzalanacak olan hibe sözleşmesi ve proje yatırımlarının tamamlanması ile hibe verilebilir. Yani herkesin 30 bin liralık bu hibeden yararlanması mümkün değildir.

Verilecek olan kredi büyük şehirlerden, nüfusu 20 binin altında olan yerleşim yerlerine gidecek kişiler için geçerlidir. Çiftçilere ön ödeme avantajı da olabilen bir kredidir.

Köye dönüş kredisi için amacınız üretiminiz için sermaye oluşturmak değil ise, örnek vermek gerekirse sizin bu krediye yalnızca yol parası ve yol masraflarınız için ihtiyacınız varsa bu desteği devlet sağlamaz. Bu desteği almak için maddi olarak size destek olabilecek bazı kurum ve kuruluşlara başvuru yapabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git